Słoik w stolicy

Warszawa – jak się nie zgubić w gąszczu wieżowców – cz.1 Centrum

W każdym mieście znajdują się charakterystyczne punkty, które pomogą Nam złapać orientację w terenie.

W tym poście opiszę Wam – Centrum.

Wszystko jest usytuowane blisko siebie, natomiast dobrze jest wiedzieć gdzie znajdują się poszczególne punkty. To znacznie ułatwia życie… szczególnie na początku. 🙂

Do dzieła!

 

  1. Plac Defilad i PKiN– miejsce autobusowego węzła komunikacyjnego linii prywatnych. Spory wybór kierunków zarówno w Polsce jak i za granicą. Każdy to miejsce zna, bo stoi przy nim Warszawska rakieta. Pałac Kultury i Nauki. Samo centrum miasta.
  1. Rotunda – dawny budynek Banku PKO. Zna go każdy, choć jest już po rozbiórce. Znajduje się na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich. Nieopodal Placu Defilad.
  1. Rondo gen. Charles’a de Gaulle’a – Słynne rondo z palmą. Wszyscy widzieli, nie każdy wie gdzie jest.  Jest nieopodal dwóch poprzednich punktów, a dokładniej przy wejściu na Nowy Świat ( najdroższa ulica handlowa w Polsce i jedna z najdroższych na świecie wg. rankingu Cushman & Wakefield Main Streets Across the World przeprowadzonego w listopadzie 2016 r. Link: http://www.cushmanwakefield.pl/pl-pl/research-and-insight/2016/main-streets-across-the-world-2016-2017/– miejsce, które nigdy nie śpi. W trakcie dnia przepełnione turystami i szałem zakupów, wieczorem zastaniesz tu typowo imprezowy klimat).
  1. Rondo ONZ – Rondo znajdujące się u zbiegu al. Jana Pawła II, ul. Świętokrzyskiej i ul. Prostej, na granicy dzielnic Śródmieście i Wola. Tu za dużo nie można powiedzieć, jest blisko i do Złotych Tarasów (Galeria handlowa przy Dworcu Centralnym) jak i do PKiN.
  1. Warszawa Centralna – Jak nazwa mówi, to centralny węzeł komunikacyjny Warszawy. Tramwaje, autobusy, pociągi. Adres w Aleje Jerozolimskie , pomiędzy Jana Pawła II i ul. Emilii Plater. Da się tu zjeść, zostawić bagaż, zrobić zakupy. Generalnie czego dusza zapragnie. Sporo tuptusiów, ale to w końcu dworzec. Zwróćcie uwagę na swoje bagaże i torby – tak ku przestrodze. Po drugiej stronie idąc w kierunku dzielnicy Ochota znajduje się WKD – Warszawska Kolej Dojazdowa. Stąd odjeżdżają SKM-ki. Do przystanku da się dojść podziemiami. Na pierwszą wycieczkę nie polecam wybierania się podziemiem. Górą jest łatwiej.
  1. Pawilony – Miejsce tętniące życiem w nocy znajdujące się na Nowym Świecie. Jedno z pierwszych miejsc jakie polecam do odwiedzenia po przyjeździe. Klimat typowo studencki i bardzo luźny. Spotkacie tu przeróżnych ludzi. Idealne miejsce na piwo ze znajomymi – małe klimatyczne puby.
  1. Novotel – Znajduje się naprzeciwko byłej Rotundy. Przy skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ul. Marszałowskiej. Spora baza noclegowa, aczkolwiek częściej jest to punkt spotkań.
  1. Parkingowa – znajduje się za Novotelem. Ulica dość krótka, aczkolwiek wypełniona maksymalnie przez puby i knajpki. Tu możesz wpaść potańczyć, coś zjeść i napić się piwa.

 

Mapa poniżej, żeby było jasno i przejrzyście. 🙂

 

Mapa wykonana na bazie: https://www.google.pl/maps

 

W części drugiej przejdziemy do punktów orientacyjnych znajdujących się w poszczególnych dzielnicach, które mogą być pomocne w razie zboczenia z planowanej ścieżki.

Nie zgubcie się! 🙂

Ślę kluskowe pozdrowienia!